47 Turniej - 2016
Jedenaście kapel z całej Wielkopolski wzięło udział w 47. Turnieju Dudziarzy Wielkopolskich. Przez dwa dni Ziemia Kościańska rozbrzmiewała dudziarską muzyką. Plany organizatorom pokrzyżowała pogoda, która sprawiła, że plenerowe koncerty musiano przenieść pod dach
Nad Obrę zjechali muzycy z: Młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej Gminnego Ośrodka Kultury z Połajewa, Koźlary z Domu Kultury w Stęszewie, Kapeli Dudziarskiej z Centrum Kultury Zamek z Poznania, Kapeli Dudziarskiej z Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji z Krobi, Kapela Biskupianie z Domachowa, Kapeli Dudziarskiej Zespołu Pieśni i Tańca Żeńcy Wielkopolscy z Nietążkowa, Kapeli Koźlarskiej Kukułeczka spod Babimostu, Kapeli Miglance z Bukówca Górnego, Kapeli Spod Wiatraków, Kapeli Dudziarskiej ze Starego Gołębina, Kapeli Dudziarskiej Sokoły z Kościana.
Tegoroczną imprezę oficjalnie otwarto w sobotnie popołudnie w sali Kościańskiego Ośrodka Kultury. Dokonał tego Piotr Ruszkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Kościana, witając brać dudziarską tradycyjnie chlebem i solą. Od 42. edycji turniejowi towarzyszą przesłuchania konkursowe w kategoriach: kapela tradycyjna (dudy wielkopolskie i skrzypce podwiązane), program dowolny (rozbudowany śpiew ludowy i taniec) i prezentacje Stary - Młody. W tym roku po raz drugi do konkursu dołączyli młodzi muzycy grający na sierszeńkach, najbardziej archaicznej formie jednogłosowych dud. Występy oceniało jury w składzie: Bogusław Linette – badacz polskiego folkloru i wieloletni wykładowca na wydziale muzykologii poznańskiego UAM (przewodniczący), Kazimierz Budzik – poznański muzyk, etnolog i znawca dud wielkopolskich oraz Janusz Jaskulski – kierownik Muzeum Instrumentów w Poznaniu. W kategorii kapela tradycyjna zaprezentowało się dziewięć kapel, w kategorii sierszeńki były trzy prezentacje, a w Stary – Młody – pięć. W poczet braci dudziarskiej przyjęto: Krystiana Luleczkę (mistrz Romuald Jędraszak), Dominikę Poprawę (mistrz Krzysztof Kuśnierek), Mikołaja Kozaka (mistrz Adam Knobel), Błażeja Kota i Oskara Szkudlarka (mistrz Tomasz Kiciński) oraz Julię Andrzejewską (mistrz Katarzyna Marach). Wśród kapel tradycyjnych zwyciężyły Sokoły z Kościana w składzie: Andrzej Frankiewicz (dudy) i Magdalena Zimowska (skrzypce).
- Jesteśmy zaskoczeni wygraną, tym bardziej, że w ostatniej chwili nastąpiła zmiana skrzypaczki – przyznał w rozmowie z ,,GK'' Andrzej Frankiewicz, a Magdalena Zimowska dodaje, że o tym, że zagra w konkursie dowiedziała się w dniu imprezy. - Nie mieliśmy zbyt dużo czasu na zgranie się, ale jak widać wystarczyło. Oboje się postaraliśmy, i zagraliśmy ładnie i czysto. Komisja oceniła, że daliśmy z siebie najwięcej i zagraliśmy całym sercem. Wygrana cieszy tym bardziej, że u siebie gra się najtrudniej.
Drugie miejsce ex aequo zajęli: Biskupianie z Domachowa, czyli Krzysztof Polowczyk i Małgorzata Szymankiewicz oraz Spod Wiatraków, czyli Adam Knobel i Katarzyna Marach. Trzecią nagrodę przyznano kapeli z CK Zamek w Poznaniu w składzie: Romuald Jędraszak i Joanna Brygier. Ponadto wyróżniono: Krzysztofa i Barbarę Baranowskich z kapeli Koźlary ze Stęszewa oraz Adriana Maćkowiaka i Julię Hampelską z kapeli z Krobi. W kategorii sierszeńki nie było zwycięzcy. Drugą lokatę przyznano Krystianowi Luleczce ze stęszewskich Koźlarów, a trzecią Kamilowi Knoblowi z kapeli Kukaweczki spod Babimostu i Hubertowi Koniecznemu z kapeli Miglance z Bukówca Górnego.
Zgodnie z wieloletnią tradycją drugi dzień turnieju rozpoczęło ogranie figur dudziarza i skrzypka w Starym Gołębinie. Po dudziarskiej mszy kapele zagrały na czempińskim Rynku. Niestety, deszcz odstraszył widownię. Zamiast plenerowego koncertu w Kościanie dudziarze zagrali program dowolny w sali widowiskowej KOK. Nieliczna publiczność oklaskiwała występy ośmiu kapel w konkursie, oddając swoje głosy na najlepszą z nich. Najwięcej głosów otrzymała kapela Koźlary ze Stęszewa. Poza konkursem zagrały i zasiewały kapele gospodarze, czyli Sokoły z Kościana i ze Starego Gołębina. Kościaniacy mieli też okazję posłuchać jak brzmią dudy białoruskie, na których zagrał Vital Voranau. Na finał zagrał gość specjalny, czyli Kapela Brodów, polski zespół folkowy grający utwory świeckie i religijne z obszaru Pierwszej Rzeczypospolitej. (kar)
Fot. Karina Jankowska / Gazeta Kościańska