46 Turniej - 2015
Najważniejszym wydarzeniem 46. Turniej Dudziarzy Wielkopolskich był jubileusz Młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej Sokoły, działającej przy Kościańskim Ośrodku Kultury, która świętowała 15-lecie istnienia
Honorowy patronat nad tegoroczną imprezą sprawowali: poseł Wojciech Ziemniak, wojewoda Piotr Florek, marszałek Marek Woźniak, starosta Bernard Turski, burmistrz Czempinia Konrad Malicki i burmistrz Kościana Michał Jurga.
Oficjalnie turniej otwarto w sobotnie popołudnie w Kościańskim Ośrodku Kultury. W tym roku do Kościana zjechało 15 kapel dudziarskich i koźlarskich z: Połajewa, Stęszewa, Leszna, Szamotuł, Krobi, Poznania, Babimostu, Nietążkowa, Bukówca Górnego, Starego Gołębina, Kramska, Moszczanki. Burmistrzowie Kościana i Czempinia powitali dudziarską brać chlebem i solą. Bochen chleba odebrała delegacja dudziarzy na czele z Romualdem Jędraszakiem.
- Serdecznie witamy. Miło, że zechcieli państwo zjechać do Kościana i Starego Gołębina, by uczestniczyć w 46. edycji turnieju kapel dudziarskich. Dudy to niezwykły instrument, który towarzyszył naszym przodkom. Cieszy, że gra na nim tak liczna rzesza dzieci i młodzieży, bo tradycja ta nie zanika. A więc czas zacząć turniej - podkreślił burmistrz Michał Jurga, dziękując instruktorom i opiekunom kapel za dbałość o tę tradycję. Burmistrz Czempinia Konrad Malicki, który - jak przyznał - po raz pierwszy bierze udział w imprezie, życzył uczestnikom udanego świętowania.
Od 42. edycji turniejowi towarzyszą przesłuchania konkursowe w kategoriach: kapela tradycyjna (dudy wielkopolskie i skrzypce podwiązane), program dowolny (rozbudowany śpiew ludowy, taniec) i prezentacje Stary - Młody. W tym roku do konkursu dołączyli też młodzi muzycy grający na sierszeńkach, najbardziej archaicznej formie jednogłosowych dud. Czas prezentacji nie mógł przekraczać 4 minut. Występy oceniało jury w składzie: Bogusław Linette, Kazimierz Budzik i Janusz Jaskulski, biorąc pod uwagę czystość wykonania, technikę gry, dobór repertuaru, ogólny wyraz artystyczny (strój, stylizacja, tradycyjna budowa instrumentów). Premiowano mało znane utwory.
Jurorzy wysłuchali 11 kapel tradycyjnych, przyznając dwie pierwsze nagrody kapeli z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu w składzie Paweł Dukat i Romuald Jędraszak oraz Młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej ze Starego Gołębina w składzie Mateusz Bryl i Joanna Brygier. Drugie miejsce zajęli Adrian Maćkowiak i Lilia Szpurka oraz Krzysztof Polowczyk i Małgorzata Szymankiewicz z kapeli Biskupianie z Krobi, a trzecie miejsce Krzysztof Kuśnierek i Joanna Michalczyk z kościańskich Sokołów. Właśnie kościaniacy zostali dodatkowo wyróżnieni Pucharem Wojewody Wielkopolskiego, który wręczyła wicewojewoda Dorota Kinal.
W kategorii sierszeńki oceniono 5 pięć występów nagradzając: Kamila Knobla z kapeli Kukaweczki spod Babimostu, Bartosza Wilka z Kapeli Dudziarskiej Z.F. "Szamotuły", Radosława Żaka i Franciszka Wilanda z Połajewa.
Po prezentacjach Stary - Młody, które decydowały o przyjęciu młodych adeptów gry na dudach lub skrzypcach podwiązanych, do dudziarskiej braci przyjęto grających na dudach: Mateusza Bernarta z kapeli Koźlary z Domu Kultury w Stęszewie, Franciszka Wilanda z Młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej z Gminnego Ośrodka Kultury w Połajewie, Michała Waśko z Kapeli Dudziarskiej Zespołu Folklorystycznego Szamotuły z Szamotulskiego Ośrodka Kultury, Mateusza Bryla z Młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej ze Starego Gołębina (mistrz Romuald Jędraszak), Adama Kutrowskiego z kapeli Ignysie z Leszna (mistrz Michał Umławski), Michała Maćkowiaka z Kapeli Dudziarskiej Zespołu Pieśni i Tańca Żeńcy Wielkopolscy z Nietążkowa (mistrz Adam Knobel) grającego na sierszeńkach Bartosza Wilka z Kapeli Dudziarskiej Z.F."Szamotuły" (mistrz Romuald Jędraszak) oraz grających na skrzypcach: Adriannę Nędzę i Katarzynę Kruszonę z Sokoły z Kościana (mistrz Andrzej Frankiewicz), Katarzynę Józefiak i Martę Grześkowiak z kapeli Koźlary ze Stęszewa, Joannę Waśko z kapeli Szamotuły (opiekun Romuald Jędraszak), Maję Marcinkowską z kapeli Igysie, Weronikę Marcinkowską i Julię Dudę z kapeli Biskupianie z Krobi (mistrz Michał Umławski), Huberta Koniecznego z Kapeli Miglance z Bukówca Górnego (mistrz Tomasz Kiciński).
Podczas sobotniego spotkania uroczyście obchodzono 15-lecie kapeli dudziarskiej Sokoły. Kapela jubilatka dała koncert, grając i śpiewając. Była okazja do podsumowania minionych lat i podziękowania.
- Od wielu lat obserwuję wasz rozwój, mam okazję współpracować przy okazji różnych zdarzeń kulturalnych, widzę i doceniam postępy, jakie robicie. Patrzę na was z podziwem, bo swoją pasję potraficie wpleść w codzienne życie. To coś wspaniałego - przyznał Janusz Dodot, dyrektor KOK, wręczając muzykom imienne dyplomy wraz z kwiatami i pamiątkową fotografię, która ozdobi salę prób. - Stworzymy zespół taneczny, który będzie występował wraz z wami, uzupełniając i ubarwiając wasze koncerty.
Cała sala z akompaniamentem koźlarzy odśpiewała chóralne ,,Sto lat’’. Chwilę później ustawiła się długa kolejka gości i kapel z najlepszymi życzeniami. W imieniu Sokołów podziękowała Aleksandra Jakubowska, opiekun kapeli z ramienia KOK. Do późna bawiono się na dudziarskiej biesiadzie.
Drugiego dnia turnieju w Starym Gołębinie dudziarze tradycyjnie ograli pomnik skrzypka i dudziarza, a następnie modlili się w intencji braci dudziarskiej podczas mszy w miejscowym kościele. Po kilku latach przerwy muzycy dali koncert na czempińskim Rynku. Stamtąd goście turnieju wrócili do Kościana, by zagrać w KOK. Z powodu pogody imprezę przeniesiono pod dach. Jubileuszowy koncert zagrały Sokoły i gość festiwalu – Kapela Gajdoszy Podpolanie ze Słowacji. Publiczność oklaskiwała program dowolny, w którym kapele zaprezentowały rozbudowane muzycznie utwory, ludowy śpiew i taniec. W tym konkursie nie mogły zagrać kapele z Kościana i Starego Gołębina. Nagrodę publiczności otrzymały kapele Manugi i Koźlary, które otrzymały po 11 głosów.
Karina Jankowska / GAZETA KOŚCIAŃSKA
Fot. Bogdan Ludowicz, Zbigniew Warczok (arpiniu.com), Zygmunt Kramek