45 Turniej - 2014
Jubileuszowy weekend z dudziarzami
Na dwa dni Kościan stał się stolicą ludowej muzyki. Na jubileuszowy 45. Turniej Dudziarzy Wielkopolskich zjechali dudziarze z całej Wielkopolski. Dla miłośników dudziarskiego grania przygotowano sporo atrakcji. Były koncerty, konkursy, wykład, dudziarska msza i dwie okolicznościowe wystawy.
45. Turniej Dudziarzy Wielkopolskich zainaugurował wykład wygłoszony przez Janusza Jaskulskiego, dyrektora Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, którego tytuł brzmiał: „Dudziarska Wielkopolska: przystanek na szlaku Bombaj-Edynburg’’. Zgodnie z wieloletnią tradycją dudziarzy powitano chlebem i solą. Każdy muzyk otrzymał koszulki i butony z logo turnieju. W sali widowiskowej KOK można było podziwiać ekspozycję pt. „Turniej Dudziarzy Wielkopolskich na przestrzeni lat”, na której zgromadzono historyczne zdjęcia, zaproszenia, plakaty i wycinki prasowe.
Po południu rozpoczął się pierwszy przegląd konkursowy, w którym rywalizowały kapele tradycyjne (dudy wielkopolskie i skrzypce podwiązane). Czas prezentacji nie mógł przekraczać 4 minut. Występy oceniało jury w składzie: Bogusław Linette, Kazimierz Budzik i Janusz Jaskulski, biorąc pod uwagę czystość wykonania, technikę gry, dobór repertuaru, ogólny wyraz artystyczny, strój i stylizację. Pierwszą nagrodę przyznano Małgorzacie Szymankiewicz i Krzysztofowi Polowczykowi z Kapeli Biskupianie z Domachowa, a ex aequo drugie miejsce Łukaszowi i Jakubowi Kontkom z Kapeli Koźlary z Centrum Kultury w Stęszewie oraz Marcinowi Jędraszakowi i Bartoszowi Mendlewskiemu z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Natomiast wyróżnienia otrzymali: Julia Dominiczak i Andrzej Frankiewicz z Młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej Sokoły z Kościana (I stopnia), Maria Przybylska i Patryk Nowak z Młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej ze Starego Gołębina – Centrum Kultury w Czempiniu (II stopnia).
Po prezentacji Stary – Młody, w której po raz pierwszy brali udział skrzypkowie, do braci dudziarskiej przyjęto: Patrycję Kozłowską z kapeli Sokoły (mistrz Krzysztof Kuśnierek), Adama Robińskiego z Kapeli Dudziarskiej z Fundacji Dudziarz.eu (mistrz Michał Umławski), Aleksa Magdziarza z Młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej Połajewo i Kamila Cwojdzińskiego z kapeli ze Starego Gołębina (mistrz Romuald Jędraszak).
Sobotę zakończyły otwarte warsztaty dudziarskie, podczas których uczono utworu ,,A jak se dziadek popił...''. Nad przygotowaniem skrzypków czuwali Tomasz Kiciński i Andrzej Frankiewicz, a dudziarzy Romuald Jędraszak i Krzysztof Kuśnierek. Efekt można było usłyszeć następnego dnia na kościańskim Rynku, gdy zagrały połączone siły wielkopolskich dudziarzy.
- Wróciliśmy do starej tradycji, gdy turniej był dwudniowy. To cieszy. Poziom tegorocznego konkursu był bardzo wyrównany - ocenił Krzysztof Kuśnierek z kościańskich Sokołów.
Zgodnie z wieloletnią tradycją drugi dzień turnieju rozpoczęło ogrywanie pomnika dudziarza i skrzypka w Starym Gołębinie. Następnie dudziarska brać uczestniczyła we mszy w intencji dudziarzy. O godz. 14 korowód dudziarzy przeszedł ul. Piłsudskiego na Rynek w Kościanie. Można było oglądać plenerową wystawę zdjęć Bogdana Ludowicza. W niedzielę w programie dowolnym kapele zaprezentowały rozbudowane muzycznie utwory, ludowy śpiew i taniec. Niestety, w konkursie nie mogły zagrać miejscowe kapele. Nagrodę publiczności otrzymała Kapela Manugi z Bukówca Górnego pod kierownictwem Tomasza Kicińskiego.
Na finał zagrał gość festiwalu - zespół Carrantuohill, grający energetyczną tradycyjną muzykę celtycką i folk irlandzki. Szkoda, że koncert popsuł ulewny deszcz. (kar)
GAZETA KOŚCIAŃSKA
Fot. Karina Jankowska, Anna Ryl, Zbigniew Warczok, Zygmunt Kramek