44 Turniej - 2013
Po raz 44.
W 2013 roku przed kościańską publicznością zaprezentowało się dwanaście kapel dudziarskich i koźlarskich. Bezkonkurencyjna okazała się kapela ze Starego Gołębina, którą doceniło zarówno jury, jak i publiczność.
Dudziarskie święto rozpoczęło tradycyjne ogranie pomnika dudziarza i skrzypka w Starym Gołębinie. W tym roku spotkali się tam muzycy z kapel z Krobi, Kościana, Poznania, Szymanowa, Starego Gołębina, Starej Krobi, Połajewa, Stęszewa, Moszczanki, Przyprostyni. Po mszy w intencji dudziarskiej braci kapele przemaszerowały przez centrum Kościana na Rynek, gdzie zostali oficjalnie powitani chlebem i solą. Bochen chleba ludowym muzykom wręczył burmistrz Kościana Michał Jurga.
- Niezwykle nam miło, że po raz czterdziesty czwarty w Kościanie odbywa się Turniej Dudziarzy Wielkopolskich. Wydawałoby się, że te piękne, stare instrumenty, na których umilali nam czas nasi przodkowie przejdą w zapomnienie. Okazuje się, że młodzież kontynuuje te tradycje muzyczne. Gdy popatrzymy na uczestników tegorocznego turnieju, to średnia wieku jest około piętnastu, siedemnastu lat. Są ludzie, którzy chcą nas raczyć tą muzyką. Serdecznie witamy wszystkie kapele dudziarskie i koźlarskie! - powiedział burmistrz Jurga.
W tym roku walczono w dwóch kategoriach. Kapele tradycyjne (dudy wielkopolskie i skrzypce podwiązane) oceniało jury w składzie: prof. Bogusław Linette - badacz folkloru polskiego, profesor i wieloletni wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na wydziale muzykologii (przewodniczący) i Grzegorz Herman – muzyk, instruktor gry na instrumentach ludowych, znawca dud. Oceniano: czystość wykonania, technikę gry i śpiewu, dobór repertuaru (premiowano utwory mało znane), ogólny wyraz artystyczny, w tym strój i stylizację.
Pierwszą nagrodę turnieju otrzymała za zgodność i kontynuację tradycji oraz stylu, która w ostatnich latach była w zaniku Aleksandra Sałapatek i Patryk Nowak z Kapeli Dudziarskiej w Starym Gołębinie. Zwycięzcy zagrali utwory: ,,Polka Stasia'' i ,,A duda''. Natomiast wyróżnienia otrzymali: Małgorzata Szymankiewicz i Krzysztof Polowczyk z kapeli Biskupianie z Krobi, Piotr Górecki i Paweł Zawadzki z Kapeli Koźlary z Domu Kultury w Stęszewie.
Nagrodę za program dowolny, czyli rozbudowany ludowy śpiew, taniec i muzycznie utwory przyznała po raz pierwszy w historii turnieju sama publiczność. Najwięcej głosów zdobyła Kapela Dudziarska ze Starego Gołębina za ,,Co my zrobimy z tymi babami'', ,,Talary'' i ,,Rośnie dąb''.
Poza konkursem zaprezentowali się młodzi dudziarze i ich mistrzowie w kategorii „Stary – Młody”. Do dudziarskiej braci jurorzy zdecydowali przyjąć: Katarzynę Taczałę i Kacpra Taczałę z Kapeli Wisieloki z Szymanowa (mistrz Michał Umławski), Magdalenę Szwarc i Adriana Maćkowiaka z Kapeli Biskupianie z Krobi (mistrz Michał Umławski), Martę Szymankiewicz z Kapeli Swojacy (mistrz Michał Umławski).
Na finał zagrał gość festiwalu zespół Jig & Reel Maniacs, od 22 lat wykonujący irlandzką i szkocką muzykę instrumentalną i wokalną, łączący ludowe nuty krain celtyckich z nowoczesnymi aranżacjami nawiązującymi do różnych trendów muzyki świata.
Organizatorami turnieju byli: Kościański Ośrodek Kultury i Urząd Gminy w Czempiniu. Honorowy patronat nad imprezą sprawowali: posłowie Małgorzata Adamczak i Wojciech Ziemniak, wojewoda wielkopolski Piotr Florek, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, starosta kościański Andrzej Jęcz, burmistrz Kościana Michał Jurga. (kar)
GAZETA KOŚCIAŃSKA
Fot. Karina Jankowska, Zygmunt Kramek, ARPINIU.com