42 Turniej - 2011
Turniej z konkursami
Osiemnaście kapel dudziarskich i koźlarskich zagrało w Kościanie podczas 42. Turnieju Dudziarzy Wielkopolskich. Publiczność świetnie bawiła się przy dźwiękach ludowej muzyki, przy okazji kosztując regionalnych potraw i napojów. Gościem specjalnym Turnieju była kapela Trebunie Tutki
Turniej Dudziarzy Wielkopolskich zorganizowali: Kościański Ośrodek Kultury i gmina Czempiń, a patronat honorowy nad imprezą sprawowali: wojewoda wielkopolski, starosta kościański, burmistrz miasta Kościana i marszałek województwa wielkopolskiego. Tegoroczna impreza miała nową formułę, bowiem rozszerzono Turniej o konkurs dudziarski w trzech kategoriach: kapela tradycyjna (dudy wielkopolskie i skrzypce podwiązane), śpiew (z akompaniamentem instrumentów tradycyjnych) i program dowolny (rozbudowany ludowy śpiew, taniec, rozbudowane muzycznie utwory). Bez zmian pozostawiono konkurs ,,Stary – Młody’’, będący swoistym dudziarskim egzaminem, po którym młodzi adepci są przyjmowani do dudziarskiej braci.
Dwudniowe święto braci dudziarskiej rozpoczęła biesiada, na której bawili się uczestnicy imprezy. W niedzielne przedpołudnie dudziarze i zaproszeni goście uczestniczyli w uroczystej mszy w Starym Gołębinie i ogrywaniu pomnika dudziarzy. Stamtąd wrócili do Kościana i przeszli ulicami miasta na Rynek, gdzie na plenerowej scenie prezentowali swe umiejętności.
Występy oceniało trzyosobowe jury w składzie: przewodniczący prof. Bogusław Linette - badacz folkloru polskiego, profesor i wieloletni wykładowca poznańskiego UAM, Kazimierz Budzik - muzyk, etnolog, znawca dud wielkopolskich i Sławomir Pawliński - główny specjalista ds. folkloru w Wojewódzkiej Bibliotece i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, choreograf i regionalista.
W poczet braci dudziarskiej przyjęto Bartosza Zawartego, którego mistrzem jest Michał Umławski z Kapeli Dudziarskiej przy Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie.
W kategorii kapela tradycyjna nagrodzono: Katarzynę Marach i Kajetana Piotrowskiego z Kapeli Dudziarskiej Wiatroki w Rydzynie, Zbigniewa Kasperskiego i Wojciecha Wojciechowskiego z Kapeli Dudziarskiej „Muzacy” z Bukówca Górnego, Joannę Michalczyk i Andrzeja Frankiewicza z Kapeli „Sokoły” z Kościańskiego Ośrodka Kultury, Romualda Jędraszaka i Pawła Dukata z Kapeli Dudziarskiej przy Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
W kategorii śpiew wyróżniono: Wojciecha Streubela z Kapeli Dudziarskiej przy Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie, Kazimierę Dudziak, Irenę Tatarek i Elżbietę Turbańską z Kapeli Dudziarskiej „Chojnioki” z Chojna, a w kategorii dowolnej: Agatę Szulc, Sławomira Kliemanna i Mikołaja Taberskiego z Kapeli „Młode Kozły” z Przyprostyni oraz Angelikę Drozdę, Karolinę Janowską i Weronikę Kokocińską z Kapeli Koźlarskiej z Babimostu. Laureaci odebrali nagrody finansowe.
Kościańską publiczność bawiła gwiazda tegorocznego Turnieju - zespół Trebunie-Tutki, muzykująca od pokoleń góralska rodzina, która łączy w swej twórczości góralski folk z innymi gatunkami muzycznymi, m.in. reggae. Muzycy spod samiuśkich Tater dali półtoragodzinny koncert, przypominając swoje największe przeboje.
Na Rynku stanęły kramy z produktami regionalnymi i ekologicznymi z Piekarni Zębowo, która serwowała chleby, Wędzarni Złotnickiej sprzedającej mięsa i kiełbasy wędzone, Wielkopolskiej Palarni Dobrej Kawy – Cafe Studio i wytwórcy młynków do kawy Grzegorza Pokory. Jerzy Landzwojczak promował miody i produkty pszczele, Klub Złotej Jesieni z Turwi ciasta pieczone według babcinych przepisów, Katarzyna Żurawska przyprawy i zioła z całego świata, Browar Edi piwa niepasteryzowane, jasne, ciemne i smakowe, a Krzysztof Pierzyński wyroby z wikliny. (kar)
GAZETA KOŚCIAŃSKA