40 Turniej - 2009
Dudziarski jubileusz
26 i 27 września 2009 roku Kościan rozbrzmiewał wielkopolskim folkiem – dudziarską muzyką, a to za sprawą 40. Turnieju Dudziarzy Wielkopolskich. To impreza, która na stałe wrosła w miejscowy krajobraz, lecz w tym roku zyskała nową, odświeżającą formułę i to wyszło jej na plus
Tegoroczny, dwudniowy turniej rozpoczęto w sobotę Kościanie. Oficjalne otwarcie turnieju odbyło się przy wiatraku na Placu Krimpen.
- Historia tej imprezy sięga roku 1970, kiedy to w Starym Gołębinie rozpoczął się pierwszy konfrontacyjny turniej kapel dudziarskich. To wielkie muzykowanie trwa już czterdzieści lat i to dowód, że przetrwała ta piękna ludowa tradycja. Nie ma wśród nas tych, którzy byli uczestnikami pierwszego turnieju, ale są ich następcy – powiedział Piotr Szczechowiak, witając brać dudziarską i zaproszonych gości, wśród których byli patroni honorowi turnieju, władze samorządowe miast, gmin i powiatu kościańskiego, eksperci - prof. Bogusław Linette, Kazimierz Budzik i Janusz Jaskulski oraz animatorów ruchu dudziarskiego.
- Cieszę się, że to niezwykłe wydarzenie co roku możemy gościć w Kościanie i słuchać tej pięknej muzyki. Patrząc na kapele dudziarskie i koźlarskie serce się raduje, że tak młodzi, piękni muzycy ludowi rosną w Wielkopolsce. Oznacza to, że jeszcze bardzo długo będziemy mogli słuchać tej muzyki. Czterdziesty, jubileuszowy Turniej Dudziarzy Wielkopolskich uważam za otwarty – obwieścił burmistrz Michał Jurga.
Zgodnie ze staropolską tradycją dudziarzy powitał chlebem i solą burmistrz Kościana, Michał Jurga. Bochen chleba odebrała Wiktoria Michalewicz z kapeli Sokoły, jedna z najmłodszych uczestniczek turnieju w asyście Romualda Jędraszaka i Tomasza Kicińskiego.
Następnie dudziarze przejechali bryczkami na Rynek, gdzie odbyły się prezentacje kapel dudziarskich. Z zapowiadanych 20 kapel z 17 miejscowości Wielkopolski przed kościańską publicznością zaprezentowało się 14: Sokoły z Kościana, Wiatroki z Rydzyny, Manugi i Miglance z Bukówca Górnego, Koźlary ze Stęszewa, Chazy Michała Unisławskiego, kapela Zespołu Pieśni i Tańca Żeńcy Wielkopolscy z Nietążkowa, kapele z Połajewa, Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury, zespoły z Centrum Kultury i Sztuki z Leszna, Centrum Kultury Zamek z Poznania. Na scenie zadebiutowała kapela dudziarska ze Szkoły Podstawowej w Starym Gołębinie. Gościnnie wystąpiły też kapele koźlarskie ze Zbąszynia i Przyprostyni. Każdy z zespołów wykonał po trzy utwory. Wszystkie kapele otrzymały z rąk Janusza Dodota, dyrektora KOK okolicznościowe statuetki i dyplomy. Fantastyczną prezentację przygotował gość turnieju - Zespół Regionalny Istebna z Istebnej oraz Zespół Pieśni i Tańca Żeńcy Wielkopolscy z Nietążkowa.
Biesiadę dudziarską, czyli folkowe jam session, poprowadził Rafał Rosolski, kierownik nietążkowskich Żeńców. Imprezę rozpoczęto tradycyjnym chodzonym, do którego tancerze zaprosili publiczność. Nie zabrakło też wspólnego muzykowania i zabaw integracyjnych.
Drugiego dnia turnieju, zgodnie z wieloletnią tradycją dudziarze uczestniczyli we mszy w intencji braci dudziarskiej w Starym Gołębinie. Z kościoła korowód przeszedł pod pomnik dudziarzy, gdzie odsłonięto odnowione figury dudziarza i skrzypka.
Dudziarze uczestniczyli też w spotkaniu w Urzędzie Gminy w Czempiniu, podczas którego znawcy dudziarskiej tradycji: prof. Bogusław Linette, Kazimierz Budzik i Janusz Jaskulski starali się odpowiedzieć na pytanie ,,Co by było, gdyby nie było Turnieju Dudziarzy Wielkopolskich?’’. Po południu dudziarze dali koncert przy czempińskim pałacu, którym oklaskiwała spora grupa widzów. Tam też rozegrano konkurs ,,Stary – Młody’’i podsumowano turniej. Wieczorem, na finał jubileuszowego turnieju, w parku KOK zagrał folkowy zespół Czerwie. Koncert wzbogaciły specjalne projekcje aktywne Krzysztofa Owczarka. (kar)
GAZETA KOŚCIAŃSKA