37 Turniej - 2006
Niedziela 24 września 2006
W ostatnią, ciepłą i słoneczną niedzielę września, zjechały do Kościana kapele dudziarskie, by wziąć udział w największym dorocznym święcie ludowych muzyków - 37 Turnieju Dudziarzy Wielkopolskich. Przed kościańską publicznością wystąpiły kapele z dziesięciu miejscowości.
Turniej tradycyjnie rozpoczęto pod pomnikiem dudziarza w Starym Gołębinie, skąd barwny korowód przeszedł do kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP na niepowtarzalne nabożeństwo w intencji braci dudziarskiej. Po "ograniu" Gołębina muzycy wyruszyli do Kościana, gdzie przed ratuszem chlebem i solą powitali ich burmistrz Jerzy Bartkowiak, przewodniczący rady Bronisław Frąckowiak i wicestarosta Michał Jurga. Bochen chleba odebrał najstarszy z dudziarzy Bolesław Kupczyk z Szymanowa.
Z turniejową publicznością muzycy spotkali się popołudniu na Placu Wolności. Swe umiejętności zaprezentowało dziesięć grup: Szkolna Kapela Dudziarska "Miglance" z Bukówca Górnego, Kapela Dudziarzy Wlkp. z C.K. Zamek z Poznania, Młodzieżowy Regionalny Zespół "Wisieloki" z Szymanowa, Młodzieżowa Kapela Dudziarska "Koźlary" z Domu Kultury w Stęszewie, Kapela Dudziarska "Młodzi Biskupianie" ze Starej Krobi, Kapela Dudziarzy "Chojnioki" z Chojna, Kapela Dudziarska z leszczyńskiego Centrum Kultury i Sztuki, Kapela Koźlarzy ze szkoły muzycznej w Zbąszyniu, Kapela Dudziarzy z Rydzyńskiego Ośrodka Kultury oraz Młodzieżowa Kapela Dudziarska "Sokoły" z Kościańskiego Ośrodka Kultury.
Kościańska publiczność, którą brać dudziarska bardzo sobie chwali, ciepło przyjęła wszystkich muzykantów, a prawdziwy entuzjazm wywołał krótki recital Mariana Wasilewskiego. Pochodzący spod Śmigla nestor poznańskich dudziarzy wykonał a cappella przyśpiewki z okolic Czempinia i Kościana. Równie ciepło przyjęto kościańskie "Sokoły", których śpiewająca skrzypaczka Martyna Żurek dwa tygodnie wcześniej wyśpiewała pierwsze miejsce na VII Międzynarodowym Festiwalu Dudziarskim w Orawskiej Polhorze na Słowacji.
Symbolem ciągłości Turnieju i przekazu kulturowego między starymi i młodymi był występ Pawła Dukata, który 37 lat temu debiutował na pierwszym Turnieju Dudziarzy Wielkopolskich. Miał wówczas trzynaście lat. Zagrał w pierwszej na Turnieju kapeli młodzieżowej. Dziś, to właśnie młodzież nadaje ton muzycznej uczcie, a starszych muzykantów coraz mniej.
- Mimo, że starzy się wykruszają, nasz muzyka nie zagnie, bo garnie się do niej coraz więcej młodych – cieszy się z wymiany pokoleniowej Paweł Dukat.
Przy wielu zmianach, jedna rzecz pozostaje – jak podkreślał Dukat – niezmienna. To poziom Turnieju, towarzysząca mu radość grania, zainteresowanie publiczności i wspaniała organizacja.
Koncert na Placu wolności zakończył występ gościa specjalnego Turnieju, którym była Kapela Ziele. W kapeli grają młodzi muzycy z zespołów ludowych z różnych miejscowości (w tym i z kościańskich "Sokołów"). Muzyka Kapeli Ziele, to polski folk przetworzony i – jak mówią sami muzycy – zaadaptowany do estetyki i brzmienia XXI wieku.
Po koncercie i podwieczorku w Kościańskim Ośrodku Kultury przystąpiono do corocznego konkursu "stary-młody", w którym mistrzowie prezentują umiejętności swoich wychowanków. Do konkursu stanęły dwie pary: Dariusz Więziołek ze Stęszewa grający na sierszenkach ze swoim mistrzem Romualdem Jędraszakiem oraz Wojciech Streubel z Leszna, grający na dudach z mistrzem Grzegorzem Hermanem. Obu młodych muzyków jury uznało za biegłych w sztuce i przyjęło do braci dudziarskiej.
XXXVII Turniej Dudziarzy Wielkopolskich zorganizował i wzorowo poprowadził Kościański Ośrodek Kultury we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie. Kolejne spotkanie z wielkopolską muzyką korzeni już za rok. Jak zwykle w ostatnią niedzielę września.
PAWEŁ SAŁACKI (Gazeta Kościańska)